tumblr stats

Nasıl Çekildi?

backstage2

Bu fotoğrafı 2011 yazında Hong Kong ’da çekmiştim. Yaptığım 2 günlük çekimde, en beğendiğim karelerden biridir. Çekim öncesinde telefon kulübesini ve model duruşunu kafamda kurgulamıştım. Duruşu modele gösterdikten sonra birkaç çekim yaptım ve istediğim kareyi yakaladım.

Çekim akşam üzeri olduğu için ışık sert değildi ve tepe flashı sayesinde gölgeleri yumuşatabildim. Kıyafet, makyaj ve saçın yapılı olması hatta biraz sıra dışı olması fotoğrafı daha da güçlü hale getirdi. Çekim pozisyonum çok rahat değildi ve kullandığım objektifte Image Stabilizer yoktu. Bu sebeple enstantaneyi 1/400 den yukarı çıkarmak istemedim ve mecburen ISO 1000 civarlarında gezindim. Çekim sonrasındaki digital müdahalede kadraj değiştirilmedi. Sadece birkaç filtre ve yumuşatma işlemi ile retouch kısmı tamamlandı. Retouch işleminde Photoshop CS5 kullanıldı.

Bu tarz portre çekmek isteyenlere önerim, çekim öncesinde ne çekmek istediğinizi iyi kurgulayın yani ne çekeceğinizi bilerek çekim alanına gidin. Bu sayede hem daha kısa sürede işi bitirirsiniz hem de daha kaliteli işler çıkarırsınız. Tabi ki kurgu her zaman tek başına yeterli olmuyor. Bunu muhakkak kıyafet, makyaj ve saç yapımı ile de desteklemelisiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Model : Becky Blair
MUA & Hair : Cherry Ho
Styling: Mildred Lo
Photographer: Mehmet Genç
Eylül 2011 / Hong Kong

Teknik Bilgiler
Body: Canon 5D MARK II
Objektif: Canon 24-70 F2,8L
Flash: Canon 580 EXII
Diyafram: f3.5
Enstantane: 1/400 sn.
ISO: 1000
Odak Uzunluğu: 24mm

www.mgfotograf.com